אנחנו בזוגיות

טיפול זוגי

 

זוג מגיע לטיפול כי לא טוב לו.

לפעמים אנחנו מאשימים אחד את השני בחוסר האושר שלנו. לפעמים רבים על המון דברים קטנים ולפעמים גם על דברים גדולים. לפעמים אלה חילוקי דעות שאיננו יודעים איך לפתור אותם. כל אחד מתבצר בעמדתו, איננו מסוגלים לנהל תקשורת ולדבר בינינו, יש פחד מלהביע רגש רצון וצורך. יש בחירה מדוקדקת של מילים והימנעות מקשר ומתקשורת -  אין חום, אין מגע פיזי, יש תסכול, יש כעס וכאב, אין חברות.

 

לפעמים בוחרים בדרכי מילוט, כל אחד מוצא משהו שמעסיק אותו שמרחיק אותו מהזוגיות. עבודה רבה, טיפול בילדים, ספורט, פעילות מחוץ לבית. לפעמים דרכי המילוט מסובכות יותר, כמו קשר אינטימי או גם חברי מחוץ לזוגיות, התמכרויות שונות וכדומה.

האכזבה גדולה - כל כך ייחלנו לזוגיות, כל כך אהבנו בהתחלה, החיים המשותפים היו נראים מבטיחים,  איך זה קורה ומה קורה שהדברים מתהפכים?

 

אז מה קורה בטיפול?

אתחיל במה שלא קורה בטיפול.

בטיפול אין ניסיון להבין מי התחיל, מי אשם, מי תורם יותר לזה שקשה.

כן יש ניסיון להבין את הדינמיקה הזוגית, שהיא תמיד מעגלית. כל אמירה, התנהגות, התנהלות משפיעה על השני וגוררת תגובה נוספת. לתוך המעגליות הזאת, כל אחד מבני הזוג מביא את הקושי שלו, את הרגשות שלו ואת מה ש"מקפיץ" אותו. תמיד בין בני זוג יהיו "נושאים" שבהם הם מגרדים את נימי הנפש אחד של השני ומפעילים אצל השני תגובה חזקה. כאשר מבינים את מעגל התגובתיות הספציפית של בני הזוג, כל אחד מבני הזוג יכול להחזיר לעצמו שליטה. הוא יודע איך הוא יכול ליצור מעגל חדש, איך הוא יכול להשפיע על כך שהתגובתיות הרגילה לא תחזור על עצמה ואיתה הכאב והסבל.

 

בטיפול, המעגליות הזאת תתבהר דרך הבנה ושיתוף אחד של השני. מה קשה לי,   למה לי זה קשה, מה  הצורך שלי ממך, האם אפשר בקשר שלנו לבקש, מה אפשר לקבל ומה לא, מה הציפיה שלי ממך, האם אנו יודעים להכיל סירוב,  האם אנו באמת יודעים לקבל את השוני בינינו, האם אנו יודעים לבטא את עצמנו במקום להתלונן, (כי תלונות אף פעם לא עוזרות) והאם אנו יודעים בכלל להקשיב.

למעשה, בטיפול הזוגי, לומדים להיות אותנטיים בקשר ולכבד את האותנטיות של השני.

 

יש מקרים בהם המסע הזוגי הזה קשה מידי. לעיתים אין אהבה אשר מזינה את המסע, לעיתים אין כוחות למסע המשותף.  יש מקרים בהם פרידה היא פתרון  וגם אותה אפשר לעשות בליווי.

 

 

 

 

 

ליצירת קשר: 054-5232570  מייל: ronit.dover@gmail.com