דיאלוג בזוגיות

אימאגו

 

שיחה טובה פותרת הכל. שיחה טובה מטעינה באנרגיות, כייפית, מקרבת. שיחה טובה היא מה שמזין מערכות יחסים. מה זה "שיחה טובה"? הרבה מהקושי בזוגיות נובע מכך שאנו מרגישים שאנו לא מצליחים לקיים שיחה טובה, תמיד בסוף זה נגמר בריב, בהרמת קול, בביטול אחד של השני, בחוסר הקשבה. בדרך כלל בסופו של דבר לא מתווכחים על נושא השיחה אלא על הדרך שבה מתנהלת השיחה. לפעמים אפילו לא מגיעים לעולם לדבר על הנושאים המהותיים, הנושאים שרוצים וצריך לדבר עליהם.

 

בדיאלוג אימגו לומדים לנהל שיחה באופן אחר. בדיאלוג -  אחד מדבר והשני רק מקשיב.

 

לשולח הדברים יש הזדמנות להגיד כל מה שהוא רוצה מבלי שיפריעו לו ויקשיבו לו באופן מלא. על ידי שאלות עומק של המטפל הוא לומד להבין את עצמו ברבדים עמוקים יותר. מבין את הקושי שלו, הכאב שלו, תפיסת העולם שלו, התגובה האוטומטית שלו לדברים. הוא צריך ללמוד להסתכל פנימה ולהבין שחלק מהכאב שלו נובע מ"נושאים" שלו שלא קשורים בבן הזוג שלו.

בן הזוג המקשיב משמש כמיכל לכל אותם דברים. הוא צריך ללמוד לשים בצד את כל ה"תשובות" שיש לו על מה שהוא שומע, ההצטדקויות, ההתגוננות  אי ההסכמות שלו ורק לשקף - לחזור על מה שהוא שומע.

 

בדיאלוג מוצלח, החזרה על הדברים באופן מדויק ללא פירושים, תעזור לשולח להרגיש מוקשב. השיקוף של המיכל, מאפשר לשולח לשמוע שוב את מה שהוא אמר, לבחון אותם ולחדד אותם. כך גם ילמד השולח משהו על עצמו.

 

כאשר השולח יקפיד לדבר על עצמו, למיכל יהיה קל יותר להקשיב הקשבה מלאה ולא תתעורר אצלו התנגדות. אין המיכל צריך להסכים עם הדברים שהוא שומע. הוא לומד לפתח סקרנות כלפי השולח וכך אולי יוכל לשמוע משהו חדש, או להבין אחרת דברים שכבר שמע בעבר.

 

בפגישה אחרת יוחלפו התפקידים.

 

 כאשר לומדים איך לנהל את הדיאלוג, השיחה מאוד מואטת ונשמעת מאולצת ויש זוגות שזה מביך או מצחיק אותם. זה קורה רק בהתחלה ואחר כך אופן השיחה הופך להיות קל יותר. אין הכוונה שבבית  זוגות ישוחחו כך באופן קבוע . הדיאלוג הוא כלי למצבי חירום.  כאשר נושא השיחה קשה מידי, כואב מידי או מאיים מידי. 

 

בדיאלוג אימגו ללא קשר לנושא השיחה, משתקפים היחסים עצמם משום שדרך הדיאלוג לומדים בני הזוג להקשיב אחד לשני, לשתף ברגשות, להיות מסוגלים לא להסכים אחד עם השני, לקבל את השוני ביניהם. כתוצאה מכך ישנה אפשרות שתיווצר אינטימיות רגשית וחמלה. ובמילים אחרות, זוג שיודע לדבר בשפת האימגו, יוכל לדבר על כל נושא.

 

 

 

 

ליצירת קשר: 054-5232570  מייל: ronit.dover@gmail.com